מדריך מסעדות

איך לשמור על תפריט בריא גם בסוף השבוע

03 מרץ 2013

סופשבוע מגיע ולרובנו זאת יציאה מהשגרה שמקשה על השמירה על התפריט, באמצע השבוע אנחנו עסוקים יותר וסדר היום מקל עלינו לדבוק בתפריט ופחות להתעסק במה שאנחנו אוכלים. אך החופש בסוף השבוע, והעובדה שאנחנו עוברים מארוחה לארוחה, מארחים ומתארחים ומבלים הרבה במסעדות ובתי קפה יכולה להוסיף לא מעט קלוריות לתפריט שלנו להסיט אותנו מהמסלול.

 

הבעיה הגדולה ביותר בסוף השבוע היא סינדרום ה" אם כבר אז כבר", שמשמעותו: גם ככה הרסתי ולא אכלתי כמו שצריך, אז אני כבר אמשיך לאכול כל מה שאני רוצה וביום ראשון אחזור להקפיד על התפריט...

גישה זאת, אמנם מהנה מאד באותו הרגע אך התוצאות שלה בד"כ מתסכלות מאד. סופשבוע של אכילה ללא מעצורים יכול לעלות לנו יותר מקילו של עליה במשקל.

לכן, חשוב מאד שנכין את עצמנו מבחינה רגשית לסוף השבוע ונקבל החלטה מודעת לשמור על התפריט ולאכול בריא ומסודר.

ישנם כמה כללים שיעזרו לכם:

  1. תכנון נכון – תכננו את לוח הזמנים של הארוחות בסוף השבוע בצורה נכונה. אם אתם יודעים שמחכה לכם ארוחת ערב גדולה, דאגו לאכול ארוחת צהריים קלה כמו סלט גדול עם גבינה 5%, סלט גדול עם חצי קופסת טונה, יוגורט גדול עם פרי או פשטידת ירקות וגבינות. ואם ארוחת הצהריים בשבת גם היא גדולה אז אכלו ארוחה כזאת גם בשבת בערב.
  2. אל תגיעו רעבים לארוחות – כשאנחנו מגיעים רעבים לארוחה ובעיקר כשהשולחן עמוס בכל טוב, מאד קשה לנו לעשות בחירות נכונות, לכן, אכלו ארוחת ביניים שעתיים לפני הארוחה.
  3. התמקדו במנות מצומצמות – מקרים מראים שככל שהמגוון של המזון גדול יותר, אנחנו אוכלים יותר, לכן, גם אם המגוון גדול, אתם לא חייבים לטעום מהכל וחשוב להתמקד במזונות הבריאים יותר שמוגשים. בהרבה ארוחות משפחתיות חוזרים על אותו המגוון שבוע אחר שבוע וזה נותן לכם את האפשרות לטעום כל פעם ממשהו אחר.
  4. הגדילו את כמות הירקות – אני ממליצה להתחיל את הארוחה בצלחת עמוסה של ירקות, אכילת הירקות לוקחת זמן ועוזרת להאריך את זמן הארוחה ולעזור לנו להרגיש את תחושת השובע בשלב מוקדם יותר של הארוחה. אכילת הירקות בתחילת הארוחה עוזרת לנו להרגיע את הרעב הגדול ואת החשק לזלול שמגיע בתחילת הארוחה.
  5. הגבילו את זמן הארוחה – אחת הבעיות הגדולות בארוחות משפחתיות היא שלעיתים הן ממש כמו משתה ארוך של כמעט שלוש שעות, ממשיכים לשבת ליד השולחן ואז גם ממשיכים לאכול הרבה יותר ממה שהתכוונו לאכול. הגבילו את זמן הארוחה לפחות משעה, כך גם תעזרו לגוף להגביל את הפרשת האינסולין בארוחה ותאגרו פחות שומן.
  6. ברגע שסיימתם לאכול, " נטרלו" את הצלחת, ע"י הנחת המפית על הצלחת ואפשר כמובן גם לעזור למארחים שלכם במטבח וכך להתרחק באופן מלא מהשולחן. אני ממליצה לכם להנהיג פינוי של המזון מהשולחן בארוחות המשפחתיות, לפחות במשפחה הקרובה שלכם, זה יעזור לכולם לאכול בצורה נכונה יותר.
  7. עשו בחירות נכונות: הימנעו ממזון מטוגן או מזון שבושל עם כמויות גדולות של שמן או חמאה. התמקדו בבשרים רזים או במנות דג. אם הרוטב עתיר שומן ותרו עליו. אם יש לכם אפשרות להשפיע על מה שמבושל, השתדלו לעודד גם את שאר בני המשפחה לאכול בריא יותר. אתם יכולים לבקש שיכינו מהמתכונים הבריאים שלנו גם בארוחות המשפחתיות וכך תוכלו להמשיך ולהקפיד גם בסוף השבוע.

  

X

כניסה לאיזור אישי

כניסה
עדיין לא נרשמת לשירות שלנו ?
זקוק למידע ותמיכה עם הדיאטה שלך ?
להצטרפות